Taide, kulttuuri & viihde

Kuukauden pohjoismainen elokuva: Walls - Akinni Inuk

Tervetuloa! Näytöksen liput voi varata tältä sivulta.

Päivämäärä

2.3.2026

Aika

16.00 - 17.15

Paikka

Hanaholmen, Espoo

Tapahtuman tyyppi

Maksuton

Kieli

Grönlanti, tanska, tekstitys englanniksi
Varaa liput tästä
Jaa:

Kuukauden pohjoismainen elokuva: WALLS - AKINNI INUK

Ohjaajat: Sofie Rørdam ja Nina Paninnguaq Skydsbjerg
Grönlanti, Tanska 2025, 75 min, K-12
Kieli: Grönlanti, tanska, tekstitys englanniksi
Dokumenttielokuva

AINUTLAATUINEN JA KOSKETTAVA KUVAUS OIKEUDESTA JA VAPAUDESTA GRÖÖNLANTILAISEN NAISVANGIN SILMIN

Joskus elämässä on pienestä kiinni, kummalle puolelle vankilan muuria päätyy.

Ruth on viettänyt lähes puolet elämästään vankilassa Grönlannissa. Tuomio on voimassa toistaiseksi, ja unelma vapaudesta tuntuu loittonevan päivä päivältä, vaikka maan erityinen vankilalaitos perustuu sosiaaliseen kuntoutukseen.

Tanskalais-grönlantilainen ohjaajapari Sofie Rørdam ja Nina Paninnguaq Skydsbjerg tallentavat, kuinka Ninan ja Ruthin keskustelut syvenevät ja laajenevat Ruthin tilanteesta Ninan omiin traumoihin ja suruun.

Viime aikoina maailmanpolitiikan valokeilaan noussut Grönlanti tarjoaa jylhän karut puitteet Ruthin tarinalle, joka heijastelee arktisen saaren ongelmia, kuten alkoholismia ja lähisuhdeväkivaltaa. Vankila ja oikeuslaitos toimivat käytännön esimerkkeinä Tanskan vallasta ja sen vaikutuksista. Pohjimmiltaan Walls on kuitenkin intiimi elokuva ystävyyden parantavasta voimasta, toivosta ja elämän tarjoamista uusista mahdollisuuksista vaikeuksien keskellä.
Lähde: Anna-Sofia Joro/Rakkautta ja Anarkiaa

Elokuvan traileri

Tervetuloa!

Elokuva näytetään yhteistyössä Svenska nu-verkoston ja Walhallan kanssa.


Pientä purtavaa, kylmiä ja kuumia juomia Café Hanaholmenissa ennen tai jälkeen elokuvanäytöksen aina klo 24 asti!

Yhteystiedot

Tyra Therman

Asiantuntija, kulttuuriohjelma (Svenska nu) ja yleisötyö​

tyra.therman@hanaholmen.fi